ZACHOWAWCZA TERAPIA ODBARCZAJĄCA
Pierwszym środkiem w leczeniu lipedemy jest tzw. zachowawcza terapia odbarczająca, czyli leczenie za pomocą rajstop uciskowych płaskodzianych (z reguły w drugiej klasie kompresji, czyli o ucisku 23-32 mmHg) wykonanych na miarę oraz – indywidualnie w razie potrzeby przy obecności zastoju limfatycznego – drenażu limfatycznego: manualnego (MDL) lub pneumatycznego (BOA).
Ponadto, normalizacja masy ciała poprzez aktywność ruchową i ćwiczenia oraz świadomy i zdrowy sposób odżywiania, są niezbędnymi czynnikami w zmniejszaniu objawów lipedemy. Odzież uciskowa (kompresja) płaskodziana i drenaż limfatyczny służą przede wszystkim zmniejszeniu objawów bolesności, siniaczenia i zastoju płynów w obszarach dotkniętych chorobą. Nie redukują one jednak patologicznie zwiększonej tkanki tłuszczowej, którą można leczyć chirurgicznie za pomocą liposukcji.
OPERACJA LIPEDEMY
Liposukcja jako metoda operacji lipedemy jest jedyną trwałą metodą leczenia tej choroby. Jeśli operacja jest przeprowadzona radykalnie i kompetentnie, można oczekiwać długotrwałych wyników z niewielką ilością powikłań.
Specjalista dr Agnieszka Czarnecka wykonuje rocznie ponad 200 operacji lipedemy, a w sumie wykonała ich już ponad 1 000.
LIPOSUKCJA WSPOMAGANA STRUMIENIEM WODY (TECHNIKA WAL)
W operacji lipedemy najczęściej stosuje się liposukcję wspomaganą strumieniem wody (WAL) lub znieczulenie miejscowe tumescencyjne (TLA).
Dr Agnieszka Czarnecka preferuje technikę WAL ze względu na jej zalety w zakresie komfortu pacjenta i bezpieczeństwa podczas zabiegu. Liposukcja wspomagana strumieniem wody jest stosowana w leczeniu lipedemy od wielu lat i w ciągu tego czasu udowodniła, że jest wiodącą metodą.
Cienki strumień wody odrywa komórki tłuszczowe od tkanki i wypłukuje je. Tkanka tłuszczowa jest w tym zabiegu jednocześnie odsysana. W porównaniu z wielolitrowym „napompowaniem“ tkanki płynem w technice TLA, w technice WAL zużywa się bardzo mało roztworu płuczącego. Nogi lub ramiona zachowują swój kształt podczas zabiegu i mogą być w każdej chwili optymalnie ocenione przez lekarza operującego. Zabieg ten umożliwia precyzyjne odsysanie tkanki tłuszczowej aż do uzyskania pożądanego konturu i grubości tkanki tłuszczowej. Co więcej, w przypadku techniki WAL nie jest konieczny wydłużony czas ekspozycji na płyn (co zmniejsza m.in. wchłanianie się lidokainy do układu krążenia).
Oprócz najnowocześniejszej techniki WAL i ogromnego doświadczenia lekarza operującego, niezwykle ważna jest metoda liposukcji oszczędzająca naczynia limfatyczne, którą od wielu lat stosuje dr Czarnecka, aby zapobiec takim powikłaniom jak obrzęk limfatyczny.
ŻYCIE BEZ LIPEDEMY
Zmniejszenie dolegliwości bólowych po zastosowaniu metody WAL zostało udowodnione w badaniach dotyczących liposukcji lipedemy. Ponadto w przypadku tej metody obserwuje się krótszy czas regeneracji i mniejszą skłonność do obrzęków. Zdecydowana większość naszych pacjentek uwalnia się od bólu w ciągu kilku dni. Często w dłuższej perspektywie czasowej nie są konieczne dalsze terapie, takie jak odzież uciskowa płaskodziana czy drenaż limfatyczny.